top of page

Według Trakla

​

Spektakl dedykowany jest osobom dotkniÄ™tym depresjÄ….

​

 

P ostaciÄ… Georga Trakla zainteresowaÅ‚em siÄ™ dawno temu. PrzeczytaÅ‚em gdzieÅ› o poecie, który przybyÅ‚ do Krakowa i już w nim pozostaÅ‚. W 1997 roku w Piwnicy pod Baranami wystawiÅ‚em spektakl muzyczny "Dzieci Rimbauda" z "SuitÄ… Trakla". "SuitÄ™" wykonaliÅ›my potem na "Nocy Trakla" w Galerii Konsulatu Austrii. ByÅ‚y też kolaże - fotoinscenizacje, a w 2010, również w Konsulacie, premiera mojej mini-opery "Kokaina (dzieÅ„ 1 i 2)" z udziaÅ‚em aktorów i Å›piewaków operowych. "KokainÄ™" napisaÅ‚em w Paryżu

i jest ona pierwszÄ… częściÄ… zaplanowanego tryptyku, z akcjÄ… dziejÄ…cÄ… siÄ™ w przeciÄ…gu siedmiu dni tygodnia. Dzisiejszy spektakl "TRAKL (sceny z terapii) Wieczór I: Greta i Georg" oparty jest na tym tekÅ›cie. PiszÄ…c go poznaÅ‚em dwóch wybitnych tÅ‚umaczy Trakla na jÄ™zyk polski, profesorów: Andrzeja Lama i Krzysztofa LipiÅ„skiego, którzy okazali mi wielkÄ… pomoc.

 

A kcja "Grety i Georga" nie jest spektakularna. Dramat rozgrywa siÄ™ wewnÄ…trz bohaterów. Do rodzinnego Salzburga, na Wielkanoc, przyjeżdża siostra Georga. RodzeÅ„stwo spÄ™dza z sobÄ… wspólne chwile. Te dwa dni, czwartek i piÄ…tek przed WielkanocÄ…, zostajÄ… przywoÅ‚ane we wspomnieniu, jakie Georg bÄ™dzie snuÅ‚ kilka lat później, w zgoÅ‚a już odmiennych okolicznoÅ›ciach. W obecnoÅ›ci doktora psychiatrii w szpitalu garnizonowym w Krakowie, jesieniÄ…, w pierwszych miesiÄ…cach I wojny. Georg uciekÅ‚ z frontu jako medyczny sanitariusz. Pochwycony i osadzony w szpitalu, przeżywa apogeum zaÅ‚amania nerwowego. Wieloletnia choroba, z lÄ™kami i omamami, nie pozwalajÄ…cymi żyć, osiÄ…gnęła punkt krytyczny. JedynÄ… pociechÄ… może wydawać siÄ™ twórczość poetycka.

 

S pektakl ujÄ™ty jest w ramy terapii. Nie jest to prawdziwa terapia. Co do tego nie mam wÄ…tpliwoÅ›ci. Terapia jest symboliczna, na użytek sceny. Chory czÅ‚owiek, tutaj poeta, lecz przecież na jego miejscu mógÅ‚by pojawić siÄ™ ktoÅ› inny, opowiada o swojej przeszÅ‚oÅ›ci i z tego opowiadania możemy starać siÄ™ wypreparować tÅ‚o problemu. Przyczyny i powody tego co siÄ™ staÅ‚o w sferze zdrowia psychicznego. Częściowo i w przybliżeniu. Opowieść nie bÄ™dzie jednak samÄ… opowieÅ›ciÄ…, scenicznym obrazem, który przeraża i wzrusza widza. Aktor grajÄ…cy bohatera zmaga siÄ™ i ten aspekt walki o siebie, o zdrowie, o jego (bohatera) teraźniejszość jest bardzo ważny.

 

J ak depresja potrafi zacząć siÄ™ niespodziewanie, w różnych momentach życia, tak leczenie jej trzeba zacząć niezwÅ‚ocznie. Ludzie skarżący siÄ™ na niÄ…, podejmujÄ… terapie z różnym skutkiem. Bardzo wiele zależy nie tylko od leków i terapeutów, lecz od nich samych. Od woli odbudowy "wiÄ™zi" ze Å›wiatem, z innymi ludźmi, z samym sobÄ… i od rozpoznania, że to o niÄ… wÅ‚aÅ›nie, o więź, chodzi.

 

 

A...

 

 

                                                                                                                                              PaweÅ‚ Zapendowski

​

​

bottom of page