Część III

Część II

Część I

Miłosc__na_Miodowej_okładka_2.jpg

Tekst sztuki ukazał się w wydawnictwie

e-bookowo.pl i jest dostępny w wolnych lekturach  tekst

 

Zapraszam na czytanie sztuki teatralnej on-line Pawła Bitki Zapendowskiego „Miłość na Miodowej – Ocalały z Zagłady”, według prozy Leo Lipskiego. Trzy części w trzy wieczory pod koniec czerwca, lipca i września oraz emisję całości będzie można zobaczyć i wysłuchać na stronie https://www.zapendowski.eu oraz https://www.facebook.com/Teatr.PawelZapendowski/

https://www.facebook.com/Milosc.na.Miodowej.Zapendowski/

W I części wystąpią aktorzy: Joanna Dryś, Krzysztof Grygier i Krzysztof Stanio, Paweł Zapendowski.

W II części: Izabela Grzybowska, Magdalena Żurawska, Wojciech Gałziński, Marek Jędrzejczyk, Wojciech Markiewicz, Paweł Zapendowski.

W III części: Magdalena Żurawska i Karolina Limanówka.

Tekst i reżyseria: Paweł Bitka Zapendowski. Współpraca: Stowarzyszenie ja i ty, Centrum Obywatelskie.

I cz. - 30 czerwca

II cz. - 30 lipca

III cz. - 30 września

 

„Miłość na Miodowej – Ocalały z Zagłady” to życiowa epopeja rozpięta między Krakowem, Lwowem, Wołgą, Tel Awiwem i Paryżem. Leo Lipski (właść. Lipschütz) - polski pisarz pochodzenia żydowskiego. Zostawił dzieło o wartości nieprzemijającej.

W czasie kryzysu jaki przeżywamy sceniczna opowieść o Leo Lipskim jest potrzebnym wzorem egzystencjalnego przetrwania i obrony wartości ogólnoludzkich. Sztuka mówi o potrzebie zgodnej koegzystencji różnych narodowości, niesieniu pomocy potrzebującym, opiece nad osobami chorymi i poświęceniu dla ratowania dóbr kultury.

Justyna Sobolewska w "Polityce" (nr 4/2018) przypomina postać Leo Lipskiego: "Niemal każdy tekst o Lipskim zaczyna się podobnie: wybitny, ale w Polsce ciągle mało znany. A czas zacząć go wymieniać razem z Gombrowiczem i Schulzem." Beata Chomątowska w "Tygodniku Powszechnym" (nr 14/2018) pisze: "Z wojny wyszedł cało, choć zabrała mu całą rodzinę. Ominęło go piekło Zagłady. Zaznał innego, obozowego." Hanna Gosk, profesor dr hab. z UW, autorka badań dot. twórczości Lipskiego, pisze w książce "Jesteś sam w swojej drodze", że umarł z dala od kraju, który uważał za ojczyznę.

 

Zrealizowano w  ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.

  • w-googleplus
  • Twitter Clean
  • w-facebook
  • w-youtube
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now