top of page
PZ_edited.jpg

Studiował na krakowskiej ASP u wybitnych polskich scenografów: Jerzego Skarżyńskiego

i Andrzeja Kreutza-Majewskiego oraz u Zbyluta Grzywacza rysunek i malarstwo. Ma na koncie liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w Polsce i zagranicą oraz realizacje scenograficzne. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie. Związany jest z Piwnicą pod Baranami jako kompozytor i autor spektakli. Prowadzi teatr autorski , wystawiając spektakle i czytania własnych tekstów scenicznych. Należy do ZPAP (Związku Polskich Artystów Plastyków) i ZASP (Związku Artystów Scen Polskich).


W malarstwie łączy fotorealizm z kolażem i liryczną figuracją w nastroju "intymizmu". Ulubiony gatunek to aluzyjny wizerunek, "a portrait surrounded by...". W tej manierze malował Juliette Binoche i Ritę Gombrowicz. Należy do pokolenia, które zafascynowane jest obrazowaniem rzeczywistości z udziałem współczesnych mediów. W swoim indywidualnym stylu nawiązuje do koloryzmu, z techniką "pól barwnych" i modernizmu, używając metafory i rozwijając temat ludzkiej egzystencji.

 

O artyście:
“Twórczość Pawła Zapendowskiego jest ze wszech miar kolażowa. Kolażowość ta w swojej istocie sięga do najczystszej tego gatunku postaci rodem z prac jego twórcy Maxa Ernsta, gdzie głównym nośnikiem znaczeń stał się absurd nieoczekiwanych zderzeń zwyczajnych fragmentów rzeczywistości.”
prof. Andrzej Bednarczyk, rektor ASP w Krakowie


“Z różnorodnych inspiracji biorą początek jego dzieła, podobnie jak szeroki jest wachlarz jego koncepcji plastycznych. Każda jednak - obojętne - anegdotyczna, metaforyczna czy muzyczna inspiracja jest najpierw ujmowana w słowa. W owym kulcie słowa, które również w wypadku artystycznych kreacji Zapendowskiego jest na początku, odbija się zapewne jego zawód scenografa i powołanie poety, dla którego słowo ma moc sprawczą.”
Jerzy Madeyski


“To, co spaja nieprzystające do siebie czasami, drastyczne sekwencje rzeczywistości, przedstawionej na obrazach, fotocollagach i w aranżacjach przestrzennych, to potrzeba poetyckiego przeżycia i kreowania świata już przez kogoś stworzonego w innym dziele sztuki. Ta potrzeba kontekstu, dialogu i aluzyjna kokieteria twórczości Pawła Zapendowskiego samego twórcę pozwala podziwiać jako człowieka z natury rzeczy integrującego różne dziedziny sztuki.”
prof. Stanisław Tabisz, rektor ASP w Krakowie

 

Wybrane wystawy
indywidualne:

"Dwie Polski", malarstwo, aranżacje, collage, fotografia, Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem, 2008
"słowo, muzyka, obraz", malarstwo, collage, instalacja, BWA w Rzeszowie, 2007
"art / Romans: Female in @llenstein", malarstwo, collage, instalacja, akcje aktorskie, BWA w Olsztynie, 2006

"art", malarstwo, collage, instalacja, MBWA w Krynicy, 2005
"Georg Trakl. W ogrodzie siostry", wystawa fotocollage, Austriacki Konsulat Generalny w Krakowie, 2004
"Szalenie rozkoszne nożyczki", fotografia i collage, malarstwo, Salon Sztuki PRO ARTE ZPAP, Zielona Góra, 2004

"Amadeus", projekty scenograficzne, Rathaus, Friedriechshafen, Niemcy, 2004
"Musik in Bildern", projekty scenograficzne, Die Muhle, Oberteuringen, Niemcy, 2003
"Opery Krzysztofa Pendereckiego - w poszukiwaniu wizji teatru muzycznego" -  wystawa malarstwa towarzysząca Międzynarodowemu Sympozjum poświęconemu Krzysztofowi Pendereckiemu,
Florianka i Hotel Senacki, Kraków; 2003

 

zbiorowe:

"VII Bożonarodzeniowy Salon ZPAP", Pałac Sztuki, Kraków, grudzień 2021 - styczeń 2022

"IV Bożonarodzeniowy Salon ZPAP", Pałac Sztuki, Kraków, grudzień 2018

"UK Artists Annual Art Exhibition", Urban Coffee Company, Coventry, UK, 2015
"Dziewczynki są mądre, a ładny chłopiec...", Studio BWA Wrocław, 2009
"Teatr kontra media", Centrum Scenografii Polskiej, Katowice, 2001

Wybrane scenografie:

Trakl. Dni są policzone", film fabularny, reż. P. Zapendowski, 2020
"Nie wszyscy złodzieje przychodzą kraść", Dario Fo, Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, reż. Andrzej Sadowski, Grand Prix Publiczności na Festiwalu Komedii Talia, 2006
"Szalone Nożyczki", Paul Pőrtner, Teatr Lubuski w Zielonej Górze, reż. Grzegorz Matysik, Nagroda Leon dla najciekawszej premiery sezonu, 2003
"Pogodzić się ze światem" wg Edwarda Stachury, Scena Off Groteska w Krakowie, adapt. i reż. Jacek Matecki, 1999

strona autorska: zapendowski

bottom of page