top of page

Program edukacyjny:

Z SUWAŁK DO KRAKOWA

Wielokulturowość w filmach Andrzeja Wajdy

Spektakl i prezentacja filmoznawcza dla seniorów

z Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Występuje: Wojciech Gałziński
Scenariusz, reżyseria i muzyka:

Paweł Zapendowski
Zdjęcia: Salvatore Allotta

Prezentacja z udziałem filmoznawcy

Spektakl teatralny i prezentacja filmoznawcza dotyczą tematu dialogu wielokulturowego przedstawionego w filmach Andrzeja Wajdy.

Program realizuje cel: ograniczanie ksenofobii, antysemityzmu, nacjonalizmu, uczenie tolerancji i uwrażliwianie na inność. Podjęty temat wielokulturowości uczy wzajemnej akceptacji i tolerancji dla kulturowego zróżnicowania. Prezentacja mniejszości etnicznych i rasowych w dziele filmowym łączy się z trwającymi obecnie i w przyszłości ruchami migracyjnymi oraz problemami wynikającymi z potrzeby asymilacji i współżycia.

 

Dla Andrzeja Wajdy, Obywatela Świata - urodzonego w wielonarodowych Suwałkach - wielokulturowość i współżycie różnych grup etnicznych było zjawiskiem z jakim spotykał się od dziecka. Doświadczenia wyniesione z lat okupacji związane z eksterminacją różnych grup narodowościowych, w tym Żydów, skłoniły go do podejmowania tego ważnego tematu w całej swojej długiej karierze filmowej. Liczne nagrody, w tym nagroda Oscara, dowodzą, że był twórcą cenionym nie tylko w Europie, lecz na całym świecie za umiejętność docierania ze swoim humanistycznym przekazem do widza zróżnicowanego kulturowo i mentalnie. Andrzej Wajda społecznik, obrońca wartości demokratycznych i obywatelskich zostawił po sobie dzieło życia - Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, będące stałą ekspozycją japonistyki i krzewiące wiedzę o kulturze japońskiej.

 

temat glowny | muz. P.Zapendowski
Kazimierz
logotypy
bottom of page