top of page

spektakl

Występuje: Wojciech Gałziński
Scenariusz, reżyseria i muzyka:

Paweł Zapendowski
Zdjęcia: Salvatore Allotta

 

Wojciech Gałziński w monodramie "Miałem wielkie szczęście" opowiada o wielkim polskim reżyserze Andrzeju Wajdzie, jego filmach, Krakowie i najnowszej historii Polski.

 

Premiera: 10 maja 2019 w Piwnicy pod Baranami. Spektakl zainaugurował

XVI Międzynarodowe Spotkania z Monodramem w Suwałkach, rodzinnym mieście Andrzeja Wajdy.

Czas trwania spektaklu: ok.75 minut.

Spektakl zawiera interaktywną zabawę

z publicznością, pokaz slajdów, filmów i muzykę.

Koszt spektaklu: 

iwk.fundacja@gmail.com

Organizator: Fundacja Inwestuj w Kulturę

im. Marka Jędrzejczyka / Kraków - Olsztyn

www.wajdamonodram.pl

Spektakl został objęty patronatem przez "Głos Seniora"

 

 

graliśmy

10.05.2019 - Piwnica pod Baranami, Kraków (premiera)

05.07.2019 - Centrum Kultury Podgórza, ul. Sokolska 13, Kraków

21.09.2019 - Filmowa Cafe - Świt, oś. Teatralne 10, Kraków - Nowa Huta

27.09.2019 - Teatr Rabcio, ul. Orkana 6, Rabka-Zdrój

09.10.2019 - Centrum Obywatelskie, ul. Reymonta 20, Kraków (w 3 rocznicę śmierci Andrzeja Wajdy)

02.12.2019 - Suwalski Ośrodek Kultury, Sala im. Andrzeja Wajdy - inauguracja XVI Spotkań z Monodramem o Złotą Podkowę Pegaza

03.03.2020 - DK "Sokół", Trzebinia, dla seniorów z Uniwersytetu III Wieku

07.03.2020 - Krakowskie Forum Kultury, ul. Mikołajska 2, Kraków (premiera piosenki "Popiół i diament")

11.07.2021 - Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów

30.11.2021 - Publiczna Szkoła Podstawowa im. A.Wajdy w Rudnikach (Dzień Patrona)

19.09.2022 - Post Mortem - Andrzej Wajda. Historia nie zwalnia... Filmy wojenne Andrzeja Wajdy. Klub Dziennikarzy "Pod Gruszką", ul. Szczepańska 1, Kraków​

27 i 28.09.2022 - Liceum Ogólnoształcące w Kamiennej Górze, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 2, "Wieczór Filologa" i spektakl dla licealistów

temat glowny | muz. P.Zapendowski
plakat

opis

 

Jest to barwna, przystępna w fomie, ilustrowana fotosami, filmami i muzyką opowieść o światowej sławy polskim reżyserze filmowym i teatralnym Andrzeju Wajdzie, wielokrotnie nagradzanym, m.in. Złotą Palmą w Cannes i Oscarem - o jego życiu i dorobku artystycznym. Spektakl ma formę spotkania reżysera z publicznością. Aktor wciela się w postać Andrzeja Wajdy, który opowiada widzom o swoim życiu i filmach, a chwilami wspomina Wajdę jako prywatna osoba, Wojciech Gałziński, aktor pracujący na co dzień na wielu filmowych planach i znający polską kinematografię od kuchni. Kino Wajdy to przede wszystkim arcydzieła literatury polskiej przeniesione znakomicie na ekran: "Wesele" St. Wyspiańskiego, "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, "Ziemia Obiecana" Władysława Reymonta - i wiele najwybitniejszych utworów literackich obrazujących historię Polski: "Popioły" Stefana Żeromskiego o kampanii napoleońskiej, opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza "Brzezina", "Panny z Wilka", "Tatarak" opisujące Polskę przedwojenną, opowiadania obozowe T.Borowskiego, prozę T.Konwickiego, J.Stawińskiego pokazujące czasy II wojny. Filmy: "Lotna" o wrześniu 1939, "Kanał" o Powstaniu Warszawskiem, "Krajobraz po bitwie", "Korczak" o Holokauście, "Popiół i diament" o żołnierzach wyklętych. Przemiany polityczne lat 80. i powstanie "Solidarności", drogę do Polski wolnej i demokratycznej - "Człowiek z marmuru", "Człowiek z żelaza". Filmy Wajdy to plejada najznakomitszych aktorów (by wymienić tylko Krystynę Jandę, Maję Komorowską, Magdalenę Cielecką, Zbyszka Cybulskiego, Daniela Olbrychskiego, Tadeusza Łomnickiego, Bogusława Lindę), kompozytorów (Wojciecha Kilara, Andrzeja Korzyńskiego), scenarzystów i operatorów (Aleksander Ścibor-Rylski, Edward Kłosiński). Życie i kariera artystyczna Andrzeja Wajdy to fascynująca opowieść o twórcy odważnym, pracowitym i konsekwentnym, głęboko wierzącym w to co robi, wiernym swoim ideałom i świadomym obowiązków, wsłuchanym w rzeczywistość, potrafiącym słuchać ludzi i z nimi współpracować. Twórcy zachwyconym pięknem obrazu i wrażliwym na sprawy społeczne, zaangażowanym przez całe swoje długie życie w tworzenie kultury i realizującym wiele społecznych inicjatyw. Ten spektakl trzeba zobaczyć!

Piosenka "Popiół i diament (pamięci Zbyszka Cybulskiego)", słowa: Maciek Dancewicz i C.K.Norwid, muzyka: Paweł Bitka Zapendowski. Śpiewają Marcin Kołpak i Kasia Rosołek, aranżacja i fortepian: Wojciech Wachułka. 

Wojciech Gałziński - aktor telewizyjny, filmowy i teatralny, bierze udział w reklamach. Ostatnio wystąpił w filmach: „Siłaczki” Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego, „Na bank się uda” Szymona Jakubowskiego, „Red yellow pink” Jolanty Warpechowski. Role w sztukach Pawła Zapendowskiego: „Jak z Almodovara” (2013), „Kantor w Paryżu” (2016), „Miłość na Miodowej - Ocalały z Zagłady (The Leo Lipski story)” (2018), „Trakl Nieskończony” (2018). Bierze często udział w projektach młodych reżyserów filmowych i teatralnych; np. "Loteria"  reż. Filip Gąsiorowski, „Uroczystość” reż. Kacper Romaniuk (Akademia Sztuk Teatralnych).

Paweł Bitka Zapendowski - dramaturg i reżyser, scenograf. Członek Związku Artystów Scen Polskich, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Związku Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

https://zapendowski.pl

2021-10-27-kadr-z-filmu-Andrzej-Wajdy1.jpg
logotypy
bottom of page