okladka Buba A4ab1.jpg
P1360264a.jpg

BUBA. FILM O AKTORZE KTÓRY KOCHAŁ PSY

reżyseria: Paweł Bitka Zapendowski

2021

1www11

Premiera: jesień 2021

scenariusz i reżyseria: Paweł Bitka Zapendowski

współpraca: Urszula Kosińska

zdjęcia: Piotr Jasiołek, Wojciech Ciesielski

montaż: Krzysztof Ridan

muzyka: Paweł Bitka Zapendowski

występują: Aneta Gierat, Wojciech Gałziński, Cezary Ilczyna, Jan Korwin-Kochanowski, Urszula Kosińska, Daniel Piskorz, Władysław Rakowski, Marek Wolny, Paweł Zapendowski i inni

produkcja: Zapendo Film Teatr, Fundacja Inwestuj w Kulturę im. Marka Jędrzejczyka

film dokumentalny

czas trwania: 38 min.

2021

Film dokumentalny opowiadający o zmarłym 3 czerwca 2019 roku Marku Jędrzejczyku, aktorze Teatru im. St. Jaracza w Olsztynie w latach 2000-2003, Teatru Praska 52 w Krakowie i innych scen w Polsce.

Naszym celem było stworzenie filmowego portretu Marka, przedstawienie jego aktorskiej drogi, najważniejszych dokonań i pasji związanej z ratowaniem bezdomnych psów.

Wiadomość o śmierci Marka zabolała nas wszystkich, którzy znaliśmy go osobiście. Mało kto wiedział, że oprócz tego że był aktorem, nosił w sobie wielką miłość do zwierząt. Poświęcał czas i pieniądze, żeby ratować psy z pseudohodowli, często chore i przetrzymywane w złych warunkach. Tworzył im nowy dom, gdzie mogły poczuć, że są kochane, odnaleźć miłość.

o filmie

Dokument o aktorze drugiego planu Marku Jędrzejczyku. Czy niespełniona kariera warta jest opowieści? Film można odebrać jako hołd dla przedwcześnie zmarłego artysty i protest wobec systemu, który nie umiał docenić jego pracy. Komercyjny teatr ze swoją prasą i zasadami funkcjonowania nie zna litości. Aktor, źle opłacany i niedoceniony, odnalazł swoją drugą pasję, po teatralnej, w opiece nad zwierzętami. Tytułowa „Buba”, buldożka francuska, po urodzeniu w hodowli pięćdziesięciu szczeniąt miała zostać uśpiona. Marek z żoną Karoliną uratowali ją biorąc do swojego domu. Film nakręcił Paweł Bitka Zapendowski, u którego Marek Jędrzejczyk wystąpił w dwóch spektaklach teatralnych.

Film został zrealizowany ze środków pochodzących ze "Stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami" Miasta Kraków.

 

Film został zrealizowany ze środków pochodzących od darczyńców.

Krakow logotyp 2.jpg
Logo-Polskie-Radio-Olsztyn.jpg
wybr_279x90 olsztyn.jpg
fundacja logo1aa.jpg
Przechwytywanie.PNG
1.JPG
dlool201002.jpg