p.jpg
pd.JPG
3.JPG
1.JPG

POPIÓŁ I DIAMENT - pamięci Zbyszka Cybulskiego

występują: Kasia Rosołek i Marcin Kołpak

scenariusz i reżyseria: Paweł Bitka Zapendowski

zdjęcia, montaż: Piotr Jasiołek

dźwięk: Krzysztof Ridan

nagranie i mastering piosenki "Popiół i diament - pamięci Zbyszka Cybulskiego": Jerzy Zając

słowa: C.K.Norwid / Maciej Dancewicz

muzyka: Paweł Bitka Zapendowski

aranżacja i fortepian: Wojciech Wachułka

jako Andrzej Wajda: Wojciech Gałziński

jako operator: Paweł Bitka Zapendowski

make-up: Anna Szybalska

produkcja: Zapendo Film Teatr

czas trwania: 6'30 min.

2021

Zdjęcia do filmu zrealizowano w Piwnicy pod Baranami

Film muzyczny. Piosenkarka (Kasia Rosołek) ma wypadek rowerowy jadąc do kabaretu na nagranie piosenki o Zbyszku Cybulskim. W Piwnicy pod Baranami czeka na nią piosenkarz (Marcin Kołpak) i – metaforycznie - Andrzej Wajda (Wojciech Gałziński) z operatorem. Cytat z wiersza C.K.Norwida (obchodzimy w 2021 Rok Norwidowski) nawiązuje do sceny z filmu „Popiół i diament”, w której bohaterowie podczas nocnego spaceru odczytują napis z nagrobnej płyty: „Czy popiół tylko zostanie i zamęt, co w przepaść idzie z burzą / Czy na dnie popiołu gwiaździsty dyjament...?”. To pytanie, pojemne interpretacyjnie, można odnaleźć w niepokojach młodych ludzi dzisiaj: czy uda im się zrealizować to, czego pragną i co zamierzają dokonać. Film zawiera piosenkę o wielkim aktorze, który zginął tragicznie w wypadku na dworcu we Wrocławiu.

Paweł Bitka Zapendowski – reżyser, dramaturg, kompozytor związany z Piwnicą pod Baranami od połowy lat 90. W KFK przedstawił dwa spektakle: „Kantor w Paryżu” (2016) i „Miałem Wielkie Szczęście – Andrzej Wajda” (2020). Piosenka o Zbyszku Cybulskim „Popiół i diament (pamięci Zbyszka Cybulskiego)” pochodzi ze spektaklu piwnicznego z roku 1997 „Dzieci Rimbauda” w wykonaniu „młodej Piwnicy”.

Producentem nagrania utworu muzycznego jest Zapendo Film Teatr. Film został w większości sfinansowany z programu "Zakupu dzieł" realizowanego w ramach projektu "Kultura odporna" na zamówienie Krakowskiego Forum Kultury.

Przechwytywanie.JPG