top of page

Media

SPP.jpg
bez wierszowki.jpg

KRZYSZTOF MROZIEWICZ: METODA KANTORA / Studio Opinii, lipiec 2018

​

O spektaklu "Miłość na Miodowej" w audycji Katarzyny Fortuny

- Radio Kraków (20.06.2018)

"Miłość na Miodowej" Radio Kraków - Zapendowski
00:0000:00

MiesiÄ™cznik Kraków, marzec 2017

Lamelli informator KFK, marzec 2017

Jan Szczepański W24 - KANTOR w Paryżu z piosenką francuską

Czytaj wiecej: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/jan_szczepanski_w24_kantor_w_paryzu_z_piosenka_francuska_360301.html

​

Ja osobiÅ›cie odebraÅ‚em to jako komediÄ™ muzycznÄ… o aktorach polskich dziaÅ‚ajÄ…cych w teatrach zagranicznych. Po skoÅ„czonym spektaklu Wojciech GaÅ‚ziÅ„ski powiedziaÅ‚ mi, że wiele scen do scenariusza „Kantora w Paryżu” zrodziÅ‚o siÄ™ w jego gÅ‚owie na podstawie jego wÅ‚asnych historii przeżytych poza granicami Polski na obczyźnie gównie w Stanach Zjednoczonych, gdzie rzuciÅ‚ go los. OpowiadaÅ‚ o tym autorowi tekstów i reżyserowi PawÅ‚owi Zapendowskiemu z którym zetknÄ…Å‚ siÄ™ przy realizacji jego poprzedniej sztuki „Jak z Aldomovara”.

 

Zachęcony świetnym kolorowym plakatem i ulotkami z jakże trafnymi przyciągającymi sloganami w stylu KANTOR w PARYŻU z PIOSENKĄ FRANCUSKĄ, Pan Wojtek z Paryża. Poszedłem w ciemno na ten spektakl i nie zawiodłem się.

Jakże aktualna jest ta sztuka dzisiaj kiedy to gÅ‚ównym tematem medialnych doniesieÅ„ w mass mediach jest problem masowej migracji rzesz uchodźców z ogarniÄ™tych pożogÄ… wojennÄ… terenów PóÅ‚nocnej Afryki i Bliskiego Wschodu. Emigracja ludzi teatru, aktorów polskich na Zachód jakÄ… pamiÄ™taÅ‚ Wojtek GaÅ‚ziÅ„ski byÅ‚a caÅ‚kowicie inna niż emigracja rzeźbiarzy czy malarzy. Ci ostatni szybko przebranżowiali siÄ™ i aby przeżyć czÄ™sto stawali siÄ™ uznanymi rzemieÅ›lnikami. Aktorzy mieli trudniej. Bez znajomoÅ›ci jÄ™zyków nie byli w stanie imponować opanowanymi tekstami polskich wieszczów. Chwytali siÄ™ najprzeróżniejszych prac by przeżyć. Dopiero pojawienie siÄ™ na Zachodzie Kantora, który w prawdzie byÅ‚ na poczÄ…tku niezrozumany ale byÅ‚ uznawany za awangardowego. I wÅ‚aÅ›nie ta jego awangardawość zyskaÅ‚a mu od razu sÅ‚awÄ™. Kantor przygarniaÅ‚ polskich aktorów. O tym opowiada sztuka. Genialny pomysÅ‚, że Kantora gra kobieta i to bardzo mÅ‚oda. Dla mÅ‚odej aktorki propozycja zagrania Kantora okazaÅ‚a siÄ™ Å›wietnym debiutem, który pozwoliÅ‚ jej odkryć prawdÄ™, że aktorstwo jest jej życiowym powoÅ‚aniem. Ona wÅ‚aÅ›nie jako kobieta wcielajÄ…c siÄ™ w postać i osobowość sÅ‚awnego Kantora przykuwa widza bardziej niż zrobiÅ‚by to aktor mężczyzna.

 

W swoim wywiadzie udzielonym Jakubowi WydrzyÅ„skiemu, opublikowanym w tegorocznym marcowym numerze drukowanego programu w www.lamelli.com.pl , PaweÅ‚ Zapendowski wspomniaÅ‚ o swoich planach napisania o Kantorze sztuki teatralnej pt. „Wigilia, Kantor i ja” niedÅ‚ugo po Å›mierci Kantora w 1990 roku. Ze sztuki tej reżyser przytoczyÅ‚ dwie sceny pokazujÄ…ce alter-ego Zapendowskiego w wieku 10 lat. Wtedy to jako maÅ‚y chÅ‚opiec idzie do Cricoteki by spotkać siÄ™ z Kantorem widzianym przez niego w TV. Kantor jest zajÄ™ty- wÅ‚aÅ›nie wyjeżdża do Paryża. Druga scena znowu w teatrze Cricoteka. Na spotkanie jest już jednak za późno - wÅ‚aÅ›nie ma miejsce jego pogrzeb. To tak jak w życiu czÄ™sto bywa. Pierwsza scena pokazuje maÅ‚ego chÅ‚opca, który jeszcze nie dorósÅ‚ do tego by Kantor siÄ™ nim zajÄ…Å‚ i spotkanie jest niemożliwe a druga scena ukazuje niemożliwość spotkania bo jest już za późno. 

 

Jan Szczepański
 

Kantor_recenzja_Szczepański.jpg

WiadomoÅ›ci lokalne Dzielnica V Krowodrza, kwiecieÅ„ 2017

Bez nazwy.jpg
86729608_3395058157176844_64911475323101
dlool201002.jpg
Rawik.jpg
prasa.jpg
bottom of page